List od Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej do Jurka Owsiaka

List od Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej do Jurka Owsiaka

Zabrze, 15 stycznia 2019 r.

W. Sz. P.
Jerzy Owsiak
Prezes Zarządu Fundacji
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Drogi Jurku,

Wydarzenia ostatniej niedzieli pogrążyły nas wszystkich w smutku i w zadumie. Radość kolejnego sukcesu Orkiestry została przyćmiona przez tragedię śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, tak jak i my, przyjaciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na to wszystko nałożyły się nikczemne wypowiedzi atakujące Ciebie i WOŚP, wypowiedzi niegodne ludzi prawych i uczciwych, depczące wszelkie wartości etyczne i wszystko to, w co, tak jak i Ty, wierzymy.

My, onkolodzy i hematolodzy dziecięcy i nasi pacjenci oraz ich rodzice wielokrotnie korzystaliśmy z pomocy WOŚP. Pomogliście i pomagacie nam lepiej diagnozować i leczyć dzieci chorujące na nowotwory i choroby krwi. Wasze działania pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Jurku, rozumiemy Twoją decyzję podjętą z honorowych pobudek, a także to, że po latach walki z przeciwnościami i teraz w obliczu tej niewyobrażalnej tragedii zdecydowałeś o rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Fundacji WOŚP. Szanujemy Twoją decyzję, ale prosimy abyś ją jeszcze raz przemyślał. Uważamy, że Twoja honorowa decyzja odczytana będzie przez osoby latami i wszelkimi sposobami dążące do zniszczenia idei WOŚP, jako ich zwycięstwo. Nie dajmy zwyciężyć niegodziwości nad honorem! Dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzice, a także młodzi wolontariusze potrzebują wciąż Ciebie i Twojej Orkiestry!

Rozumiemy Twój ból i pragniemy, abyś wiedział, że środowisko onkologów i hematologów dziecięcych przepojone wdzięcznością za dobro, które z Twojej strony otrzymaliśmy, my i nasi pacjenci, jest z Tobą w tych trudnych dla wszystkich uczciwych ludzi chwilach.

Z wyrazami szacunku i poważania,

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański

Przewodniczący Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej