4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem
Dziś mijają 22 lata, od kiedy w Paryżu, na Światowym Szczycie Walki z Rakiem ustanowiono 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem. „Close the Care Gap” – tegoroczny temat przewodni wydarzenia zwraca naszą uwagę na konieczność niwelowania nierówności w dostępie do właściwego leczenia na całym świecie.
Mimo upływu lat choroby nowotworowe są wielkim wyzwaniem dla współczesnej medycyny i rozwijającego się świata. Inicjatywa Światowego Dnia Walki z Rakiem ma na celu ciągłe podnoszenie świadomości na temat chorób nowotworowych, edukację oraz walkę o równy dostęp do świadczeń medycznych ratujących życie. Jest to niezwykła okazja do wyrażenia swojej solidarności z pacjentami onkologicznymi, zatroszczenia się o zdrowie swoje i bliskich, a także do podjęcia ważnych dyskusji na temat stanu współczesnej onkologii i dostępności do diagnostyki i leczenia. Jak wiemy, troska o zdrowie dzieci i młodzieży szczególnie motywuje do działania.
Polska onkologia dziecięca również ma na tym polu jeszcze zadania do wykonania, niemniej już teraz może poszczycić się wysokim poziomem i przedsięwzięciami na europejskim poziomie. Prof. Jan Styczyński, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii i Hematologii Dziecięcej, stwierdza: W Polsce leczy się tak samo jak w krajach Europy Zachodniej, mówię tu o terapii pierwszej i drugiej linii. Jeśli chodzi o terapie innowacyjne, opracowane dla bardzo opornych postaci, to docierają do Polski i w Polsce są też refundowane, ale znacznie później niż w krajach Europy Zachodniej. (…) Warto zrobić wszystko, by np. przełomowa technologia CAR-T była bardziej dostępna dla wszystkich pacjentów.
Prof. Wojciech Młynarski dodaje: Należy pamiętać, że w onkologii dziecięcej tylko dzięki badaniom klinicznym możemy znaleźć odpowiedzi na nasze pytania. Niekomercyjne badania kliniczne powinny być standardem leczenia w onkologii dziecięcej.Warto podkreślić, że w naszym kraju dopiero od niedawna rozwijają się one na szerszą skalę, m.in. dzięki powstaniu Agencji Badań Medycznych.
Problem nierówności w dostępie do świadczeń medycznych wydaje się być szczególnie ważny w obliczu trwającej kolejny rok pandemii pogłębiającej istniejące już wcześniej problemy. Dziś warto zastanowić się nie tylko nad zmianami systemowymi, ale także nad tym co możemy zrobić dla siebie, swojej rodziny i najbliższej społeczności. Zdrowy tryb życia, profilaktyka, regularne badania, to żelazne punkty wśród wskazówek zawartych w europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
Jak jeszcze możemy zaangażować się w walkę o zdrowsze jutro? Niestety z powodu pandemii po rak kolejny nie odbędzie się tradycyjny Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Można jednak wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach on-line, zaangażować się poprzez publikację materiałów promujących Dzień Walki z Rakiem na swoich profilach społecznościowych, dołączyć do wirtualnego biegu „World Cancer Day Solidarity Challenge”. Można również okazać wsparcie na swój własny sposób. Być może komuś z naszego najbliższego otoczenia przydadzą się wsparcie lub informacja na temat istniejących programów profilaktycznych czy też pomoc w bezpiecznym dotarciu do lekarza.
Więcej informacji na temat tegorocznej inicjatywy można znaleźć na stronach: