„Dzięki wsparciu WOŚP mamy wyniki leczenia dzieci na poziomie średniej Unii Europejskiej”
„Uzyskaliśmy ultranowoczesny sprzęt do diagnostycznych badań genetycznych” – mówi prof. Wojciech Młynarski, zachęcając do wsparcia kolejnej akcji WOŚP.
26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dedykowany jest dzieciom zmagającymi się z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi. Jak dzięki wsparciu WOŚP leczone dziś są dzieci w Polsce? W wywiadzie dla NewsMed mówi o tym prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski, Kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Anna Kopras-Fijołek, NewsMed: Od kiedy angażuje się pan profesor w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wspiera jej działalność?
Prof. Wojciech Młynarski, Kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: Od ponad 20 lat, raczej za każdym razem byłem zaangażowany w jakiś sposób w WOŚP. Gdy zostałem onkologiem dziecięcym, najbardziej działałem wtedy, kiedy Orkiestra grała dla onkologii, a grała już trzykrotnie.
Najważniejszym momentem dla nas jako środowiska onkologów dziecięcych był pewnie ten, gdy WOŚP – grając na onkologię – przekazał środki na badania molekularne i stworzenie tzw. OncoLabu, czyli Centralnego Laboratorium Genetycznego w Onkologii Dziecięcej w Łodzi. Oncolab powstał we wrześniu 2016 r. Uzyskaliśmy pełne wyposażenie w ultranowoczesny sprzęt do diagnostycznych badań genetycznych. Zespół, z którym mam zaszczyt pracować w Łodzi, to grupa wybitnych osób, co pozwoliło na szybkie wprowadzenia badań genetycznych do diagnostyki chorób nowotworowych dla dzieci z całej Polski.
W tym zakresie wspierają nas – onkologów również laboratoria genetyczne z Warszawy, Krakowa i Lublina. Otrzymaliśmy międzynarodowe certyfikacje jakości badań molekularnych. To spowodowało, że Polska stała się krajem rozpoznawanym, jeśli chodzi o leczenie dzieci na najwyższym poziomie, na przykład ostrych białaczek.
Moim trochę prywatnym sukcesem w ramach współpracy z WOŚP był udział w meczu piłki nożnej WOŚP – TVN, z którego dochód był przeznaczony na zakup specjalistycznej karetki. Grałem jako reprezentant WOŚP z numerem 99 na koszulce. Mecz zakończył się remisem.
To na pewno było – pod wieloma względami – niezapomniane przeżycie!
No tak, będąc łodzianinem, grałem na stadionie Legii – to naprawdę przeżycie!
Na diagnostykę, chirurgię, patomorfologię i hospicja
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia. Środki zebrane w czasie Finału oraz akcji towarzyszących zostaną przeznaczone dla 18 oddziałów szpitalnych, hospicjów, ośrodków neurochirurgii onkologicznej, ośrodków chirurgii onkologicznej oraz zakładów patomorfologii. WOŚP planuje zakupić urządzenia potrzebne w:
- diagnostyce onkologicznej, m.in. urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne, aparaty USG;
- chirurgii onkologicznej, m.in. roboty, zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe;
- neurochirurgii, m.in. egzoskopy neurochirurgiczne, koagulacja dwubiegunowa;
- patomorfologii, m.in. aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych;
- hospicjach, m.in. koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe.
Dywan z sercem na WOŚP
Na licytację wystawiony zostanie m.in. dywan z sercem – wspólne dzieło tych, którzy każdego dnia oddają się misji pomocy dzieciom z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi – przedstawicieli 18 ośrodków onkologicznych w Polsce. Dywan ma mieć wielkość 2 na 1,5 metra i wykonany zostanie, techniką tuftingu, z 7000 metrów wełnianej włóczki.
Inspiracją do stworzenia dywanu były podjęte już wcześniej inicjatywy w ramach współpracy z fundacjami charytatywnymi. Podczas eventu fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową powstał dywan ze złotą wstążką. Dywan dla WOŚP powstał na prośbę prof. Wojciecha Młynarskiego, tkany był przez przedstawicieli wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w kraju oraz Lidię i Jurka Owsiaków. Autorką projektu jest Elżbieta Szajko.
Źródło: newsmed.pl