„NIE nowotworom u dzieci” | Fundacja Ronalda McDonalda podsumowuje 16 lat programu bezpłatnych badań profilaktycznych USG dzieci

„NIE nowotworom u dzieci” | Fundacja Ronalda McDonalda podsumowuje 16 lat programu bezpłatnych badań profilaktycznych USG dzieci

Rocznie diagnozuje się w Polsce ok. 1200-1300 nowych nowotworów u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Szansą dla najmłodszych jest w tym zakresie realizowany od 16 lat przez Fundację Ronalda McDonalda ogólnopolski program bezpłatnych badań USG prowadzony na pokładach mobilnych klinik Fundacji. Od 2005 r. przebadano ponad 73 tysiące dzieci i wykonano ponad 190 tysięcy badań USG.

Podstawowe znaczenie 
w skutecznej walce z chorobą odgrywa powszechna diagnostyka i profilaktyka. Bezpłatne badania USG dzieci poniżej 6 roku życia to ogólnopolska akcja profilaktyczna, będąca częścią fundacyjnego programu „NIE nowotworom u dzieci”. Powstała jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki u dzieci, dającej szansę na wczesną diagnozę i na całkowite wyleczenie wielu chorób.

Kompleksowe badanie USG dziecka obejmuje tarczycę, węzły chłonne, narządy jamy brzusznej i mosznę u chłopców. Program połączył wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. 

Rezultaty programu

Dzięki inicjatywie Fundacji przebadano dotychczas ponad 73 tysiące dzieci z terenu całej Polski. Lekarze radiolodzy, prowadzący badania na pokładzie fundacyjnych mobilnych klinik, wykonali blisko 190 tysięcy badań USG. Ich efektem jest zdiagnozowanie u badanych dzieci ponad 18 tysięcy nieprawidłowości skutkujących skierowaniem dziecka do dalszej konsultacji medycznej. Zmiany i patologie dotyczyły przede wszystkim węzłów chłonnych i tarczycy, narządów jamy brzusznej, układu moczowego, narządów płciowych. U 3 315 badanych dzieci diagnoza dotyczyła podejrzenia zmian onkologicznych, w kilkunastu przypadkach wykryto rozwinięte guzy potwierdzone badaniami histologicznymi.

Szczegółowe informacje i statystyczne opracowanie wyników badań zawiera Raport medyczny załączony w formacie PDF, dostępny do pobrania tutaj.

Jeśli można pomóc chociaż jednemu dziecku, to warte jest to każdego wysiłku. Nasza fundacja korzysta ze swojego ogólnoświatowego doświadczenia nabytego w 62 krajach. Dysponujemy sprawdzoną wiedzą i profesjonalnymi technikami leczniczymi. Aczkolwiek w Polsce wypracowaliśmy oryginalne programy medycznepodkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek, autorytet w dziedzinie pediatrii 
i nefrologii, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

Wartość programu badań profilaktycznych dzieci, realizowanego od szeregu lat przez Fundację Ronalda McDonalda, jest bardzo wysoko oceniana zarówno przez środowisko medyczne, jak i rodziców oraz opiekunów dzieci. O jego jakości decyduje doskonały zespół doświadczonych lekarzy radiologów realizujących badania na pokładzie mobilnych klinik oraz grono czołowych ekspertów medycznych w kraju z dziedziny pediatrii, onkologii pediatrycznej, nefrologii i hematologii, zapewniających wsparcie merytoryczne.

Partnerem medycznym od początku realizacji programu jest lubelski TOP Medical, specjaliści radiolodzy, a partnerami naukowymi Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Efektywna realizacja programu badań nie byłaby możliwa bez zaangażowania i pomocy lokalnych partnerów. Kluczową rolę odgrywają tu samorządy i organizacje społeczne oraz biznes. To oni wspierają logistykę programu, współfinansują go, odpowiadają za promocję i komunikację badań. Sukces i zasięg programu są ich zasługą.

Wiodącymi partnerami finansowymi programu badań USG jest od 2020 roku firma ALAB Laboratoria, realizująca badania laboratoryjne u pacjentów wymagających pogłębionej diagnostyki oraz MAN Polska, dbający o mobilność obu klinik. Rodzic w czasie wizyty na pokładzie klinik Fundacji spotka tu także Fundację Powszechnego Czytania i Fundację DKMS. Trzy fundacje łączą siły, docierając do rodziców badanych dzieci z ważnymi informacjami. Każdy maluch dostaje książkę, a rodzic „receptę na czytanie” 
i dowiaduje się o roli czytania w rozwoju dziecka. Każdy rodzic usłyszy także o konieczności budowania bazy potencjalnych dawców szpiku dla pacjentów z nowotworami krwi. Umawiając się na USG 
w programie „NIE nowotworom u dzieci”, można od 2018 roku dołączyć do bazy DKMS, bo Fundacja Ronalda McDonalda i koordynatorzy DKMS współpracują ze sobą w czasie badań.

Do programu „NIE nowotworom u dzieci” dołącza Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. Wsparcie dotyczyć będzie profilaktyki jamy ustnej u najmłodszych.

Polskie dzieci cierpią na schorzenia jamy ustnej i zębów zdecydowanie częściej niż ich rówieśnicy 
w Europiemówi Justyna Mieszalska, Prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. Poważne choroby zębów mlecznych i dziąseł obserwowane są już u niemowląt. Wielu rodziców nie ma świadomości, że właśnie w pierwszym roku życia wizyty u dentysty powinny odbywać się trzykrotnie: w 6, 9 i 12 miesiącu życia – dodaje.

CM WUM sp. z o.o. zapewni niezbędne informacje dotyczące higieny jamy ustnej oraz szczoteczki do zębów dla maluchów. W przyszłości Centrum zajmie się również gromadzeniem i analizą wyników badań dzieci diagnozowanych w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda.

Wnioski po 16 latach realizacji badań 

 Ogólnopolski zasięg programu i zastosowane standardy badań pozwalają na etapie podsumowywania wyników zebranych w latach 2005-2020 na sformułowanie konkretnych wniosków.

Eksperci naukowi Fundacji zwracają uwagę, że badania ultrasonograficzne jamy brzusznej mogą przyspieszyć diagnozę nowotworu u dziecka oraz ujawnić szereg anomalii, których wczesne wykrycie pozwoli na skuteczne leczenie. Lekarze podkreślają konieczność włączenia USG jamy brzusznej do zestawu powszechnie dostępnych i obowiązkowych badań bilansowych.  

Badania profilaktyczne powinny obejmować morfologię krwi, aby położyć nacisk na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Wykonując morfologię u dziecka należy ją za każdym razem uzupełnić o badanie poziomu żelaza. Pozwoli to na wczesne wykrycie niedoboru, który skutkuje poważnymi konsekwencjami dla szybko rosnącego organizmu. 

Profilaktyka na pokładzie ambulansu Fundacji nie może kończyć się odebraniem wyniku i przypięciem go magnesem na lodówce. Dorośli powinni dopisywać się do bazy DKMS, aby właśnie 
w sytuacji choroby nowotworowej krwi rosły szanse dziecka i każdego chorego na szybkie znalezienie dawcy. Im większa baza tym większe bezpieczeństwo chorych w Polsce i na świecie, dla których lekiem jest przeszczep szpiku.

Od badań profilaktycznych w programie „NIE nowotworom u dzieci” droga do bazy DKMS jest prosta – podsumowuje Katarzyna Nowakowska, Prezes Zarządu Fundacji i Dyrektor Wykonawcza. – Częścią wizyty na badaniach USG na pokładzie ambulansów Fundacji zawsze już będzie zaproszenie do zapisania się w banku potencjalnych dawców szpiku DKMS. Badania USG w programie „NIE nowotworom u dzieci” są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Jeśli dbamy o profilaktykę u naszego malucha, skorzystajmy z okazji, aby dołączyć do bazy dawców DKMS.  

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem 
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce 
w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela. W marcu 2021 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została ukończona budowa drugiego Domu. Dom, z 25 pokojami, jest od czerwca wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w jego utrzymaniu, przekazując 1% podatku, donację finansową, donację rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. W 2020 r. pracę rozpoczął drugi ambulans Fundacji. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy 
i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Źródło: Informacja prasowa Fundacji Ronalda McDonalda

Partnerami naukowymi programu „NIE nowotworom u dzieci” jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej