„O, choroba”: Książka o raku, jakiej jeszcze nie było

„O, choroba”: Książka o raku, jakiej jeszcze nie było

„O, choroba” to książka skierowana do czytelników w wieku powyżej 9 lat, podejmująca trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie nowatorski i nieszablonowy – w formie komiksowej, trzymającej w napięciu, zabawnej przygodówki.

Adela ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdy nie to, że pewnego dnia pojawia się u niej dziwna staruszka o imieniu Choroba. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mniej sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na R…

Lekko, empatycznie i merytorycznie

Historia Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia. W sposób fachowy a jednocześnie zrozumiały dla młodych czytelników tłumaczy, na czym polegają choroby i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. Wydawnictwo było konsultowane ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii. Pierwszymi recenzentami byli natomiast podopieczni Fundacji Iskierka.

Książka jest wynikiem współpracy uznanych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego (autora licznych popularnonaukowych książek dla dzieci, eksperta związanego ze środowiskiem edukacji niepublicznej) oraz ilustratora Maksa Skorwidera (ilustratora, artysty wizualnego, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu).

Dociekliwy czytelnik zastanawia się pewnie, na ile historia Adeli jest prawdziwa, a na ile stanowi owoc fantazji autora. (…) Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem wcześniej żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem sobie, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem temat z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało – w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów, w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy. Teraz lepiej rozumiem, jakim jestem szczęściarzem. – Boguś Janiszewski, fragment posłowia do książki „O, choroba”

Kupując pomagasz
 

We wszystkich kanałach sprzedaży egzemplarz tej wyjątkowej książki kosztuje 35 zł. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej dla rodzin dzieci onkologicznych. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka. Taka pomoc umożliwia usprawnienie funkcjonowania dziecka w procesie leczenia, daje możliwość rozładowania negatywnych emocji oraz możliwość ograniczenia negatywnych, psychologicznych następstw choroby nowotworowej, także u jego rodziny i najbliższych.


Książkę można zakupić m.in. poprzez stronę kulturalnysklep.pl lub bezpośrednio na stronie Fundacji Iskierka.

 

Źródło: Fundacja Iskierka
Fot.: Fundacja Iskierka