Szansa dla najmłodszych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną. Projekt CALL-POL wprowadza najnowsze standardy terapeutyczne do onkologii dziecięcej

Szansa dla najmłodszych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną. Projekt CALL-POL wprowadza najnowsze standardy terapeutyczne do onkologii dziecięcej

Nawet do 90 proc. dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną może zostać wyleczonych dzięki projektowi CALL-POL koordynowanemu przez ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dzieci z rozpoznanym ALL będą mogły skorzystać z indywidualnie celowanych, najnowocześniejszych terapii, które do tej pory nie były refundowane. Umożliwi to także zmniejszenie liczby chemioterapii stosowanych u pacjentów pediatrycznych.

To prawdziwa szansa na przełom w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci. Projekt Childhood ALL in Poland (CALL-POL) ma na celu umożliwienie najmłodszym chorym dostępu do nowatorskich i skutecznych form leczenia tego złośliwego nowotworu, najczęstszego u pacjentów pediatrycznych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi na czele z prof. Wojciechem Młynarskim. Polskie dzieci, które przejdą rekrutację do projektu, wezmą udział w trzech badaniach klinicznych.

Agencja Badań Medycznych przyznała opisywanemu projektowi dofinansowanie w wysokości ponad 28 mln zł. Są w niego zaangażowane wszystkie wojewódzkie ośrodki hematoonkologii dziecięcej w kraju (działające w 16 szpitalach). Badania kliniczne rozpoczęły się w zabrzańskiej klinice. Przedsięwzięcie realizowane jest także przy współudziale Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach.

Jak mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (SUM) i kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu: Dzięki temu badaniu chore polskie dzieci będą diagnozowane i leczone najbardziej zaawansowanymi metodami na świecie. Wyznaczy to nowe standardy leczenia, porównywalne do krajów Europy Zachodniej. Mamy nadzieję, że dołączenie immunoterapii poprawi skuteczność leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań toksycznych. Format niekomercyjnych badań klinicznych daje gwarancję precyzji leczenia z pełną ochroną pacjentów.

Do 46-miesięcznej obserwacji mają zostać włączone wszystkie dzieci z całej Polski z rozpoznaniem ostrej białaczki limfoblastycznej (szacunkowo będzie ich około 600). Zostaną one poddane najnowocześniejszemu, zindywidualizowanemu leczeniu. Wybór odpowiedniej opcji leczenia umożliwi diagnostyka molekularna, dzięki której można zaobserwować pojedyncze komórki białaczki w szpiku kostnym. Projekt przyczyni się do zwiększenia wyleczalności choroby nawet do 90 proc., pozwoli na podanie pacjentom leków nierefundowanych w kraju, zmniejszy ilość inwazyjnych chemioterapii i przyszłych przeszczepów oraz zminimalizuje ryzyko nawrotów choroby.

Materiał powstał na podstawie artykułów Dziennika Zachodniego i portalu rynekzdrowia.pl.

Szansa dla najmłodszych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną. Projekt CALL-POL wprowadza najnowsze standardy terapeutyczne do onkologii dziecięcej