W Warszawie trwa budowa Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

W Warszawie trwa budowa Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

Przy Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” powstaje nowy ośrodek, Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Centrum ma zostać oddane do użytku na przełomie 2023 i 2024 roku. Niezwykle ważne jest otoczenie opieką psychologiczną dzieci i młodzieży leczonych onkologicznie oraz ich rodzin. Nowatorska w skali kraju placówka ma wychodzić ku potrzebom tych najmłodszych pacjentów.

Budynek powstaje na zlecenie Centrum Zdrowia Dziecka przy wsparciu finansowym Fundacji TVN. Zbiórkę funduszy na inwestycję wsparła kampania #zdrowiewgłowie.

Prace budowlane rozpoczęto w maju 2021 roku, a 1 czerwca 2022 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę ośrodka. 

Powstający ośrodek może wnieść nową jakość w proces leczenia pacjentów onkologicznych. Jak podkreślają eksperci, „każdy pacjent, u którego rozpoznano nowotwór i jego bliscy powinni mieć możliwość skorzystania z opieki psychoonkologicznej i uzyskania wsparcia nie tylko w momencie diagnozy, ale na wszystkich etapach leczenia”1.

Placówka mieści się przy Alei Dzieci Polskich 20. Jej powierzchnia ma liczyć 6 tysięcy metrów kwadratowych. Na terenie obiektu znajdą się:

  • Oddział pobytu dziennego, mogący zapewnić pomoc około 30 pacjentom dziennie;
  • Oddział pobytu stacjonarnego z 32 łóżkami;
  • Poradnia psychiatryczna, składająca się z: 3 gabinetów lekarskich, 2 gabinetów terapii grupowej, gabinetu terapii rodzinnej, gabinetu seksuologa i gabinetu zabiegowego.

Ponadto w powstającym Centrum pacjenci będą mogli korzystać z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, takiej jak tomografia czy rezonans magnetyczny.

Na podstawie: Warszawa Nasze Miasto
Zdjęcie: Centrum Zdrowia Dziecka


1. Standardy opieki psychoonkologicznej